Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.


Tegoroczne Dni Niska były dla jego mieszkańców zapewne nie lada zaskoczeniem, ponieważ po raz pierwszy świętowaliśmy też jednocześnie Dożynki Powiatu Niżańskiego, dzięki czemu miniony weekend obfitował w różnorodność atrakcji, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Piątkowy wieczór 24 sierpnia br. z pewnością należał do Młodzieżowej Rady Miasta, która wraz z młodzieżą z Centrum Wolontariatu w Nisku już po raz ósmy zorganizowała akcję „Młodzi realizują marzenia”, w ramach której odbył się konkurs na najlepszą amatorską kapelę rockową. Areną rockowych rozgrywek była scena na stadionie miejskim MKS „Sokół" Nisko, gdzie mimo nadchodzącej burzy licznie zjawili się młodzi entuzjaści „ostrego grania”. Wysoki poziom prezentowany przez poszczególne zespoły sprawił, że wybranie tego „najlepszego” było niezwykle trudne dla jury, które po burzliwych obradach postanowiło przyznać Grand Prix formacji Machniom z Rzeszowa. Ponadto w konkursie wystąpiły grupy: Bluff, Outset, Tymczasowi i ZeSpół.  Nagrodą w konkursie było dziesięć godzinnych sesji w profesjonalnym studiu nagraniowym.

Mianem zwycięzcy może również pochwalić się reprezentacja Komendy Powiatowej Policji w Nisku, która 25 sierpnia br., w finałowym meczu Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Nisko pokonała drużynę Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych. Nie mieli szczęścia natomiast niżańscy samorządowcy, którzy zajęli ostatnie miejsce. Futbolowe widowisko na stadionie MKS „Sokół" Nisko zwieńczono rozdaniem pucharów, które wręczył Burmistrz Miasta. Bezpośrednio po zmaganiach sportowych, którymi zapoczątkowano sobotnie obchody Dni Niska, przyszedł czas na popisy artystyczne zespołów Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Formacje tańca współczesnego: Duża Muza, Mała Muza, Mini Fuks I, zaprezentowały układy: „Young” (DM), „Step up” (DM), „Usłysz mnie”(DM), „Taka ty” (DM), „Prawie tacy sami” (DM z udziałem Małej Muzy), „Dziewczyny Tarzana”(DM), „Arash” (Mała Muza), „Gwiezdne Wariacje” (Mała Muza), „Zielona historia” (Mini Fuks I), „Psiaki” (MF I), „Nowy hit” (MF I). Reprezentanci Sekcji Wokalnej Koła Muzycznego NCK „Sokół” Oliwia Kata, Zosia Bajak, Wiktoria Turek i Patryk Szabat wykonali następujące utwory: „My gimnazjaliści”, „Ciągle pada”, „Zwą mnie obieżyświat”, "Orła cień" i „A ja po prostu frajdę mam”. Po występach naszych grup swoje „pięć minut” miał Zespół Muzyczny z Gimnazjum nr 1 w Nisku, który wykonał największe przeboje klasyki polskiego rocka z repertuaru grup m.in.: Dżem i Chłopcy z Placu Broni. W klimat dawnego, rozśpiewanego Lwowa wprowadziła wszystkich Kapela Podwórkowa „Tońko” z Dynowa, która zaprezentowała zgromadzonej publiczności popularne piosenki lwowskie, podmiejskie, biesiadne, ludowe, religijne, utwory taneczne oraz kompozycje własne.

Prawdziwie elektryzującym akcentem sobotniego wieczoru był występ grupy Electric Chair, której styl określany jest jako „progresywny gotyk”. Ciężkie, gitarowe granie i operowy głos wokalistki wzbudził zainteresowanie zwłaszcza młodej części widowni.  Jednak tym, co wywołało najwięcej emocji i na co wszyscy czekali był niewątpliwie koncert zespołu Lombard, który przyciągnął nie tylko fanów grupy. „Szklaną pogodę”, „Przeżyj to sam” czy „Panią z telewizji” nucili wszyscy – mali i duzi. Tym, którzy czuli rozrywkowy niedosyt, zadośćuczynił DJ Blu, który poprowadził dyskotekę pod gwiazdami. Całe szczęście, że „gwiezdna” metafora miała również przełożenie na stan faktyczny, bo nocnemu szaleństwu towarzyszyło przepiękne gwiaździste niebo.

Niedzielne świętowanie, 26 sierpnia br., rozpoczęto uroczystą Mszą Św. w Sanktuarium św. Józefa w Nisku. Podczas nabożeństwa poświęcono wieńce dożynkowe, które reprezentowały siedem gmin powiatu niżańskiego: Nisko, Rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe i Krzeszów. Niezwykle miłym akcentem było powitanie przez celebransa delegacji przybyłych z miast partnerskich Niska (Gródek, Semerovo i Fehergyarmat) w ich językach ojczystych. Po Mszy Św. korowód z wieńcami dożynkowymi prowadzony przez Sokolą Orkiestrę Rozrywkową i Reprezentacyjną Sekcję Taneczną Mażoretek NCK „Sokół” przemaszerował ulicami Wolności, Słowackiego, Kwiatkowskiego i Kościuszki na stadion miejski MKS „Sokół" Nisko, gdzie zespoły zaprezentowały zgromadzonym gościom krótki program artystyczny. Oficjalne otwarcie Dożynek Powiatu Niżańskiego zostało poprzedzone premierowym wykonaniem pieśni o Nisku, której autorem jest Pani Leokadia Rembisz. Utwór wykonały zespoły Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”: Grupa Wokalna „Pałacyk Michla”, Orkiestra Kameralna i Chór Męski. Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Nisko oraz Starosta Niżański powitali przybyłych gości i ceremonią wręczenia władzom chleba przez Starostów Dożynek przypieczętowano inaugurację święta.  Oprawę artystyczną tej podniosłej chwili zapewniły wspomniane wyżej formacje NCK „Sokół” prezentując utwory z repertuaru pieśni narodowych naszych sąsiadów m.in.: Czech („Skoda lasky”), Słowacji („Tancuj, tancuj”) i Ukrainy. Co ważne – również po raz pierwszy zespoły wykonały jedną z najsłynniejszych pieśni ukraińskich pt. Oj czyj to kin stoit („Oj, czyj to koń stoi”).

Kolejnym punktem w programie dożynkowej niedzieli były prezentacje artystyczne gmin i przedkonkursowa ekspozycja wieńców. W międzyczasie reprezentanci Gmin Powiatu Niżańskiego mogli spróbować swoich sił w konkursach: wbijania gwoździ, ubijania piany i siłowania na rękę. Bezkonkurencyjna okazała się Gmina Ulanów.

Piękno polskich pieśni i tańców ludowych przypomniał nam Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, który pojawił się na scenie tuż po gminnych prezentacjach. Po występie grupy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów: na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i na najpiękniejszy ogród. Posiadaniem najpiękniejszego wieńca może poszczycić się Gmina Krzeszów. Drugie miejsce przyznano ex aequo Gminom: Ulanów i Nisko, trzecie miejsce przypadło Gminie Harasiuki.

Pozostając w klimacie folkloru, lecz tym razem rosyjskiego, mogliśmy podziwiać występ Zespołu Tańca Narodowego „Razzadory” z Moskwy, który niewątpliwie zawładnął sceną i zapisał się w pamięci widowni, zwłaszcza tańcem zatytułowanym „Kłeboczki” oraz inscenizacją pt. „Bójka dwóch Eskimosów”.

Podobnie jak w sobotni wieczór, także i w niedzielę emocje sięgnęły zenitu za sprawą grupy Brathanki, której charyzmatyczna wokalistka Agnieszka Dyk podbiła serca publiczności nie tylko swoim pięknym głosem, ale także tańcząc boso na scenie. Koncert poprzedzony był pokazem brazylijskiej sztuki walki capoeira, w wykonaniu Companhia Pernas Pro Ar – stalowowolskiej grupy specjalizującej się w tej właśnie sztuce.

Rytm minionych lat przypomniał nam zespół Galeria, który pojawił się na estradzie zaraz po Brathankach. Po koncertowych uniesieniach,na dyskotekę, tym razem pod chmurką (na szczęście nie burzową), zaprosił nas ponownie DJ Blu.

Dni Niska 2012 - Dożynki Powiatu Niżańskiego niestety już za nami. Mamy jednak na tyle dobrych wspomnień, by żyć nimi do następnego takiego spotkania. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by zabawa była przednia, wszystkim tym, którzy okazali nam wsparcie zarówno materialne jak i duchowe. Na koniec chcielibyśmy podziękować pogodzie, że zaczekała ze swoimi dużymi kaprysami (o małych nie warto wspominać) i szczęśliwie dotrwaliśmy do końca bez smętnego kołysania się pod parasolami. Oby więcej takich chwil. Do zobaczenia za rok!

 

 

Zobacz galerię zdjęć.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"