Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 Zgodnie z coroczną tradycją Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”, Instruktorzy i Harcerze z Hufca im. Szarych Szeregów w Nisku we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Niżańskiej i Kołem Numizmatycznym w Nisku zorganizowali 1 sierpnia br. Akcję „Pamięć” mającą na celu uczczenie 68.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na kilka minut przed godz. 17.00, Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek i Sokola Orkiestra Rozrywkowa NCK „Sokół” wraz z członkami niżańskiego Hufca im. Szarych Szeregów przemaszerowały, przy dźwiękach granej przez Orkiestrę „Warszawianki”, ulicą Słowackiego na Plac Wolności. Wraz z wybiciem GODZINY „W”, zespoły i harcerska delegacja, wspólnie z przybyłymi na Plac mieszkańcami Niska, minutą ciszy oddali hołd bohaterom sierpniowego zrywu. Następnie Orkiestra wykonała hymn państwowy i Rotę, po czym zaprezentowano krótki rys historyczny nt. Powstania. W dalszym przebiegu uroczystości Grupa Wokalna „Pałacyk Michla” NCK „Sokół” wystąpiła z recitalem pieśni powstańczych, wśród, których znalazły się: Hej, chłopcy bagnet na broń, Marsz Mokotowa, Pałacyk Michla i Mała dziewczynka z AK. Wykonanie utworów poprzedzone było krótkim wprowadzeniem w historię ich powstania, która na tle tak ważnego w dziejach Polski wydarzenia jest równie istotna, co sama treść pieśni. Obchody rocznicy zakończyło złożenie przez poszczególne delegacje kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności i Pomnikiem Orląt Lwowskich oraz powtórne wykonanie „Warszawianki” przez Sokolą Orkiestrę Rozrywkową NCK „Sokół”. Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek i Grupa Wokalna „Pałacyk Michla” wystąpiły, jak zawsze podczas świąt narodowych, w specjalnych „sokolich” mundurach, nawiązujących do działalności Polskich Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, których celem oprócz podnoszenia sprawności fizycznej polskiej młodzieży, było rozbudzanie i podtrzymywanie świadomości narodowej.

 Natalia Nowicka

 

 

 

  Zobacz całą galerię zdjęć.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"