Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

W niedzielę 16 czerwca na Stadionie MKS „Sokół” mieszkańcy regionu bawili się na Święcie Niska 2013. Najpierw jednak nastąpiło długo oczekiwane, uroczyste otwarcie Plant Miast Partnerskich. Tegoroczna impreza była wyjątkowa również za sprawą inauguracji obchodów 80-lecia nadania praw miejskich dla miasta Niska. 

Na Małych Plantach w Nisku dawno nie było takich tłumów jak w niedzielne popołudnie. Wszystko za sprawą uroczystości, mających na celu podsumowanie inwestycji pn. „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Nisku”. Dzięki modernizacji zmianie uległ nie tylko wizerunek niżańskiego deptaka, ale też jego nazwa, która teraz brzmi - Planty Miast Partnerskich. To ukłon w stronę współpracujących z Gminą i Miastem Nisko zagranicznych samorządów – słowackiego Semerova, węgierskiego Fehergyarmat, ukraińskiego Gródka i niemieckiego Hecklingen. Przybyłe na uroczystość otwarcia plant delegacje z Semerova i Gródka mogły podziwiać nie tylko maszty z flagami swoich państw, ale też kamienne tablice z herbami bliskich im miejscowości, czy drogowskazy z odległościami pomiędzy nimi. To jednak nie jedyne zmiany na plantach. Wokół centralnie ulokowanej fontanny pojawiły się kwiatowe klomby, a na jednej z ławek umiejscowiono odlaną z brązu rzeźbę hrabiny Marii Resseguier, która nie bez powodu nosi dziś miano dobrodziejki Niska. Wykonana przez nałęczowskiego artystę, Zbigniewa Strzyżyńskiego rzeźba, jest z kolei próbą upamiętnienia wielkiego zaangażowania hrabiny w rozbudowę i rozwój miasta na przełomie XIX i XX w.

Uroczyste otwarcie Plant Miast Partnerskich z udziałem zagranicznych delegacji rozpoczęło się od symbolicznego przecięcia wstęgi. Uczestniczyli w nim m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Julian Ozimek, Poseł na Sejm RP, Renata Butryn, Starosta miejscowości Semerovo, Imrich Hrabowsky, Burmistrz miasta Gródek, Mikołaj Sawka, Przewodniczący RM w Nisku, Waldemar Ślusarczyk, Proboszcz Parafii pw. św. Józefa w Nisku, ks. Franciszek Grela, ks. prof. Marian Wolicki, Wicestarosta Powiatu Niżańskiego, Sławomir Czwal. Chwilę później po ceremoniale flagowym odsłonięto herby Niska i miast partnerskich.

–   W przeddzień 80. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu możemy zobaczyć jak dzięki rewitalizacji Nisko zmieniło swój wizerunek. Realizacja projektu o łącznej wartości 5,5 miliona złotych pozwoliła osiągnąć kilka celów, które wpływają na podniesienie atrakcyjności i estetyki miasta. Zmodernizowano nie tylko budynki Urzędu Gminy i Miasta, odnawiając ich elewacje, ale też odrestaurowano pomnik Orląt Lwowskich, urządzono tereny zielone wokół wymienionych budowli i rozpoczęto prace rewitalizacyjne w Parku Miejskim – mówił podczas uroczystości Julian Ozimek, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko. 

Podczas otwarcia Plant Miast Partnerskich uczniowie ZS nr 3 w Nisku przybliżyli przybyłym gościom sylwetkę hrabiny Marii Resseguier. W pokazach artystycznych uczestniczyli też członkowie Zespołu NCK „Sokół” pod kierunkiem Wojciecha Kawy, Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek, Orkiestra OSP z Zarzecza oraz ZPiT Racławice. W związku z jubileuszem nadania praw miejskich wydana została publikacja autorstwa ks. Profesora Mariana Wolickiego pn. „Dobrodziejka Niska”, który zaprezentował osobiście książkę podczas niżańskich obchodów.

Po zakończeniu uroczystości na Małych Plantach wszyscy w uroczystym korowodzie przeszli na stadion piłkarski MKS „Sokół”. Tam nastąpiła prezentacja miast partnerskich w wykonaniu uczniów niżańskich szkół, koncert „Polska żyje w nas” przygotowany przez ZPiT „Racławice”, występ niżańskiego chóru seniorów „Echo” oraz koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu zespołu „Kawa Band”. Gwiazdami Święta Niska 2013 były zespoły „Pudelsi” i „Cree”. Publiczność mogła też uczestniczyć w koncercie Diany Ciecierskiej z zespołem „Prolog”. Tradycyjnie podczas imprezy nie zabrakło stoisk sponsorów, gastronomi, parku rozrywki, ekspozycji artystycznych i wystawy fotografii. Swoje stoiska miały też stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich. Nowością były stoiska promujące miasta partnerskie.

Adrian Starzomski

Obejrzyj galerię zdjęć.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"